Článok z blogu

Budem po ukončení liečby potrebovať retainer?

Budem po ukončení liečby potrebovať retainer?

Zmeny v polohe zubov sú celoživotným a prirodzene sa vyskytujúcim javom, a preto pre udržanie výsledku dosiahnutého liečbou je potrebné nosiť udržiavaciu dlahu, tzv. retainer. Nosenie retainera po ukončení liečby je bežnou a dôležitou praxou. I keď malé zmeny v postavení zubov po ukončení liečby nie sú ničím zvláštnym, retainer predsa len zabraňuje zubom vrátiť sa do pôvodnej polohy. Inými slovami, retainer alebo retenčný aparát predstavuje špeciálne zariadenie (snímateľné alebo trvalo pripevnené k zubom), ktorého úlohou je zachovať trvalé terapeutické účinky dosiahnuté liečebným plánom.

Retainer sa predpisuje z dvoch dôvodov: jednak zabraňuje návratu zubov do pôvodnej polohy (k čomu dochádza následkom toho, že vlákna, ktoré držia zub v kosti, sú elastické a majú tendenciu vracať zub do východiskovej polohy); jednak zachováva novú pozíciu zubov počas remodelačných procesov, ktoré v kosti neustále prebiehajú.

Retainer

Zuby sú najviac náchylné na recidívu práve počas prvých mesiacov po sňatí tradičného kovového strojčeka či po ukončení liečby priesvitným strojčekom. Preto je nutné retenčný aparát nosiť pravidelne, presne podľa pokynov lekára. Počas prvých 4 – 6 mesiacov sa odporúča nosiť retainer po dobu aspoň 8 – 10 hodín denne. U každého pacienta je retenčné obdobie rôzne dlhé, avšak vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie sa retainer nosí, tým stabilnejší je výsledok liečby.

V závislosti od spôsobu umiestnenia na zuby existujú dva hlavné typy retainerov: snímateľné a fixné. Snímateľné retainery sú vyrábané pre pacienta na mieru, a to z tenkého priehľadného plastu. Ich veľkou výhodou je, že sú neviditeľné a nepredstavujú prekážku pri čistení zubov. Po vybratí z úst je ale potrebné mať ich uložené v puzdre, aby sa zabránilo strate či poškodeniu. Fixný retenčný aparát je pripevnený k zubom v prednom segmente oblúka. Obvykle ho tvorí tenký kov, ktorý je adhezívne uchytený na zuby lepidlom. Výhodou fixných retainerov je, že udržujú zuby na mieste neustále. Problematické ale môže byť ich čistenie, potenciálne zhoršujú kontrolu tvorby plaku a zubného kameňa.

Bez ohľadu na typ retainera je dôležité pamätať na správnu a pravidelnú ústnu hygienu; vyhnete sa tým hromadeniu baktérií a vzniku zubného kazu.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Návod na používanie strojčeka