Článok z blogu

Zendura – náš obľúbený materiál na výrobu neviditeľných strojčekov

Zendura – náš obľúbený materiál na výrobu neviditeľných strojčekov

Často dostávame otázky týkajúce sa plastových fólií, ktoré používame v Nevidente na výrobu vyrovnávačov a retainerov. Naši technici vyskúšali takmer každý dostupný za tepla tvarovaný materiál. Z tohto porovnania vychádza ako jednoznačný víťaz Zendura od Bay Materials. Spoločnosť Zendura vznikla ako startup v oblasti výskumu a vývoja polymérov v Silicon Valley. O svojom produkte toho tvrdí pomerne veľa a musíme uznať, že fólie Zendura vynikajú takmer vo všetkých parametroch.

Jedným z dôvodov, prečo sa Zendure darí tak dobre, je patentovaná a veľmi drahá polyuretánová (TPU) živica vyrobená špičkovými procesmi. Na porovnanie: všetky ďalšie fólie, ktoré sa dnes používajú na výrobu vyrovnávačov a retainerov (napr. Denstply Essix, Scheu Dental), sú vyrobené z relatívne lacných živíc, predovšetkým z polyetylénglykolu (PETG). Je to rovnaká základná živica, aká sa používa na výrobu plastových fliaš, a to je väčšinou dôvod, prečo tieto materiály nedosahujú také dobré výsledky ako Zendura.

Fólia Zendura

Spoločnosť Bay Materials spočiatku vyvíjala a dodávala fólie pre prvú generáciu priesvitných vyrovnávačov prvého a dodnes najväčšieho výrobcu priesvitných strojčekov.

Vlastnosti Zendury

Zendura dosahuje vynikajúcu rovnováhu všetkých vlastností potrebných na výrobu vysoko účinných vyrovnávačov a retainerov vrátane vynikajúcej odolnosti pri zaťažení, odolnosti voči prasknutiu, jasnosti a odolnosti voči sfarbeniu.

Odolnosť pri zaťažení

Mechanická odolnosť je základnou vlastnosťou Zendury. Umožňuje odolávať zmenám, ktorými plast prechádza počas celej fázy spracovania. To znamená, že plast si zachováva svoju pamäť a poskytuje konštantný tlak, ktorý vedie k úspešnému sledovaniu naprogramovaného pohybu zubov v našich vyrovnávačoch a k udržaniu postavenia zubov v našich retaineroch. Unikátny tuhý polyuretánový polymér od spoločnosti Zendura kombinuje vysokú pevnosť a ťažnosť s relaxáciou pri nízkom napätí a praktickou húževnatosťou.

Odlnosť voči prasknutiu

Eliminácia prasklín na čo najnižšiu mieru znamená lepšiu compliance pacienta a nižšiu potrebu vyrábať náhradné vyrovnávače. Vďaka silnému základnému polymérovému reťazcu má Zendura vysokú odolnosť voči praskaniu. V mechanických testoch uskutočňovaných spolu s inými preferovanými materiálmi sa zistilo, že Zendura je dvakrát odolnejšia voči praskaniu ako jej najbližší konkurenti. Retainery Zendura sa môžu nosiť aj po dobu troch rokov.

Jasnosť a odolnosť voči sfarbeniu

Ústna dutina je obzvlášť drsné prostredie. Často v nej pôsobia výrazne sfarbujúce látky obsiahnuté napr. v čaji, káve alebo horčici. Zendura si zachováva výnimočnú čistotu a farebnú stálosť počas celej fázy liečby. Bay Materials vykonali testovanie odolnosti voči sfarbeniu. Vyrovnávače vyrobené fóliou od Zendury boli ponorené do žltej horčice a uložené na 24 hodín pri teplote 37 ° C. Zendura vykazovala iba malú zmenu farby, zatiaľ čo u jej najbližšieho konkurenta bolo badať viac ako trojnásobné množstvo žltnutia.

Pri hrúbke fólií, z ktorých vyrábame priesvitné strojčeky a retainery Nevident, sú Zendura fólie jednoznačným víťazom. Zendura je high-end polymér a pri svojej minimálnej hrúbke je mimoriadne pohodlná na nosenie v ústach pacienta.

Zendura tiež neobsahuje BPA ani ftaláty vďaka čomu je jedným z najbezpečnejších dostupných materiálov.

Zendura je registrovaná ochranná známka spoločnosti Bay Materials, LLC.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Návod na používanie strojčeka