Článok z blogu

Sú priesvitné strojčeky bezpečné pre tehotné ženy?

Sú priesvitné strojčeky bezpečné pre tehotné ženy?

Priesvitné strojčeky sú obľúbenou alternatívou tradičných kovových strojčekov. Tento spôsob narovnávania zubov je diskrétny a pohodlný. Ak ste v súčasnosti tehotná alebo plánujete otehotnieť, možno sa pýtate, či sú pre vás neviditeľné strojčeky bezpečnou voľbou.

Neviditeľný strojček v tehotenstve

Liečba odchýlok v postavení zubov neovplyvňuje tehotenstvo ani normálny vývoj dieťaťa, takže je absolútne bezpečné začať s touto liečbou počas tehotenstva. Prvou zásadnou vecou v súvislosti s liečbou počas tehotenstva je uistiť sa, že zdravie vašej ústnej dutiny je v poriadku. Je preto potrebné absolvovať zubné prehliadky a ošetrenia. Následne možno začať s procesom vyrovnávania zubov – či už kovovým, alebo priesvitným strojčekom. Ak je potrebné röntgenové vyšetrenie, musí sa vykonať ešte pred počatím dieťaťa, pretože počas tehotenstva je röntgenové vyšetrenie prípustné len v ojedinelých prípadoch.

Počas tehotenstva možno z pohľadu ústneho zdravia očakávať:

  • zvýšené riziko zápalu ďasien – spôsobené hormonálnymi zmenami;
  • eróziu zubov – spôsobenú rannými nevoľnosťami a zvracaním;
  • zvýšenú kazivosť zubov – spôsobenou suchosťou v ústach, či zmenami v starostlivosti o ústnu dutinu.

Hormonálne zmeny v tehotenstve spôsobujú, že ďasná majú zvýšenú reakciu na zubný mikrobiálny povlak. To znamená, že kým rovnaké množstvo plaku a zubného kameňa by u osoby, ktorá nie je tehotná, spôsobilo len nepatrnú gingivitídu (zápal ďasien), u tehotnej ženy vytvára oveľa závažnejšiu formu gingivitídy a opuch ďasien. Aby sa predišlo vážnemu poškodeniu a ochoreniu ďasien, je veľmi dôležité dôkladné čistenie zubov zubnou kefkou, medzizubnými kefkami a ústnymi vodami. Preto je pri vyrovnávaní zubov v tehotenstve potrebné zvoliť takú formu liečby, ktorá umožní najlepšiu ústnu hygienu. Kovové strojčeky sú známe tým, že majú zvýšené nároky na čistenie ústnej dutiny, a teda zvyšujú riziko ochorenia ďasien. Ak sa k tomu pridá aj tehotenský faktor, vedie to k vzniku nepríjemných pocitov v ústnej dutine vrátane krvácania a opuchu ďasien. Priesvitné strojčeky sa v tomto ohľade javia ako ideálne, pretože sú snímateľné, a teda je možné ich počas jedenia a pitia z úst vybrať a po vykonaní dôkladnej ústnej hygieny opätovne na zuby nasadiť.

Ranné nevoľnosti v tehotenstve sú dobre známe. Je to nepríjemný jav a rôzne ženy majú rôzne úrovne týchto ťažkostí. V zásade všetko, čo je vysoko kyslé a príde do kontaktu so zubami, spôsobí určitú eróziu zubov. Ak sú ranné nevoľnosti v tehotenstve časté a spôsobujú zvracanie, je potrebné neutralizovať kyslé prostredie v ústnej dutine. Zuby by sa nemali okamžite čistiť, pretože to odstráni zmäknutú vrstvu zubnej skloviny. Namiesto toho je vhodné vypláchnuť ústa vodou, prípadne sódou bikarbónou na neutralizáciu kyseliny v ústach, čím sa minimalizuje riziko vzniku ďalšej erózie. Existujú tiež zubné pasty s remineralizačným účinkom, ktoré napomáhajú absorbovaniu minerálov.

Sucho v ústach sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov a počas tehotenstva je veľmi bežné. Sliny pomáhajú neutralizovať pôsobenie kyseliny po konzumácii cukrov a tiež prispievajú k udržiavaniu ústnej dutiny v optimálnom stave. Sliny slúžia aj ako ochranná tekutina, ktorá čistí sliznice, má antimikrobiálny účinok a okrem toho obsahom minerálov čiastočne remineralizuje zubnú sklovinu. Nedostatočná tvorba slín vedie k zvýšenej kazivosti zubov. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité dodržiavať pitný režim a takisto minimalizovať príjem sladkých jedál a nápojov. Pri liečbe kovovými strojčekmi sa tento problém ešte znásobuje, pretože sa zuby ťažko čistia, čo vedie k vzniku lézií – bielych škvŕn na povrchu zubov. Následne po sňatí kovového strojčeka zuby zostávajú sfarbené a nezdravé. Naproti tomu priesvitné strojčeky napomáhajú jednoduchému čisteniu zubov.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Návod na používanie strojčeka