Článok z blogu

Čo by ste mali vedieť o neviditeľných strojčekoch

Čo by ste mali vedieť o neviditeľných strojčekoch

Neviditeľné strojčeky predstavujú dlahy, ktoré sú na rozdiel od tradičných kovových strojčekov takmer nepostrehnuteľné, pohodlné a nevyžadujú spájanie jednotlivých prvkov. V závislosti od konkrétnych charakteristík každého pacienta sa výmena jednotlivých dláh strojčekov uskutočňuje v približne dvojtýždňových intervaloch, až kým sa liečba neukončí. Týmto spôsobom sú zuby v nepretržitom pohybe v požadovanom smere.

Neviditeľný strojček

V porovnaní s tradičnými kovovými strojčekmi majú neviditeľné strojčeky niekoľko výhod. Sú prakticky neviditeľné; väčšina ľudí si ani nevšimne, že ich máte na zuboch. Okrem toho sú snímateľné, takže ich môžete z úst vybrať, aby ste mohli jesť, piť, čistiť si zuby, prípadne absolvovať zvláštne príležitosti. Navyše, tieto strojčeky umožňujú lepšie čistenie zubov, čím napomáhajú efektívnejšie predchádzať vzniku zubného kazu.

Kým pri nosení kovového strojčeka sa musíte vyhnúť určitým jedlám, ako sú napríklad sladkosti alebo tvrdé či chrumkavé potraviny, pri nosení priesvitného strojčeka svoju stravu obmedzovať nemusíte. Ak sa chystáte jesť, strojček jednoducho vyberiete a po jedle či pití si ho po vyčistení zubov opätovne nasadíte.

Tradičné fixné strojčeky sú vyrobené z kovových materiálov, ktoré môžu dráždiť ústnu dutinu a tiež spôsobiť poranenia ďasien a jazyka. Priesvitné strojčeky sú vyrobené z tenkého plastu a sú orezané v úrovni ďasien tak, aby do úst dokonale zapadali. Nemajú kovové prvky, ktoré by mohli ústnu dutinu poraniť.

Mnohých pacientov zvažujúcich liečbu neviditeľnými strojčekmi zaujíma, či vyrovnávanie zubov touto metódou nespôsobuje bolesť. Pri používaní neviditeľných strojčekov sa zuby posúvajú postupne a mierne, vyvíjaním tlaku. Niekedy môže tento tlak spôsobiť menšie nepohodlie pri pohybe zubov. Toto nepohodlie však znamená, že liečba funguje. Odpoveď je preto áno, priesvitné strojčeky môžu občas spôsobovať mierne bolesti, a to najmä pri začatí liečby novou sadou strojčekov. Bolesť je však krátkodobá a úplne zmizne v priebehu niekoľkých dní.

Pri používaní neviditeľných strojčekov je dôležité vedieť, že výsledok liečby vo veľkej miere závisí od dodržiavania predpísaného liečebného plánu a nosenia strojčeka každý deň čo najdlhšie. Odporúčaná doba nosenia je 20 – 22 hodín denne. Priemerná dĺžka liečby u dospelých pacientov je 12 mesiacov, no komplikovaná liečba može trvať i 2 roky.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že liečba neviditeľným strojčekom si vyžaduje každodennú starostlivosť nielen o ústnu dutinu, ale aj o samotný strojček. Na čistenie strojčeka sa používa jemná štetinová zubná kefka a voda. Používanie ústnej vody na strojček sa neodporúča, keďže môže dôjsť k poškodeniu jeho povrchu, čím sa strojček stane kalným a viditeľnejším. Strojčeky by sa mali uchovávať v pôvodnom obale, v ktorom boli dodané, aby nedošlo k ich strate alebo poškodeniu.

V rámci liečby priesvitnými strojčekmi sa výsledky dostavia rýchlo, avšak je dôležité si uvedomiť, že po skončení aktívnej fázy liečby nasleduje fáza retencie, počas ktorej je nutné nosiť udržiavaciu dlahu, tzv. retainer, inak sa zuby začnú posúvať späť do pôvodnej polohy.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Návod na používanie strojčeka