Článok z blogu

Čo by ste mali vedieť o neviditeľných strojčekoch

Čo by ste mali vedieť o neviditeľných strojčekoch

Neviditeľné strojčeky predstavujú vlastne ortodontické dlahy, ktoré sú na rozdiel od tradičných kovových strojčekov takmer nepostrehnuteľné, pohodlné a nevyžadujú spájanie jednotlivých prvkov. Pri tejto forme liečby dostávajú pacienti do úst určitý počet plastových vyrovnávačov, ktoré sú priehľadné, odnímateľné a vyrobené tak, aby vyhovovali práve ich zubom.

V závislosti od konkrétnych charakteristík každého pacienta sa výmena jednotlivých sád strojčekov uskutočňuje v približne dvojtýždňových intervaloch, až kým sa liečba neukončí. Týmto spôsobom sú zuby v nepretržitom pohybe v požadovanom smere.

Neviditeľný strojček

V porovnaní s tradičnými kovovými strojčekmi majú neviditeľné strojčeky niekoľko výhod. Sú prakticky neviditeľné; väčšina ľudí si ani nevšimne, že ich máte na zuboch. Okrem toho sú odnímateľné, takže ich môžete z úst vybrať, aby ste mohli jesť, piť, čistiť si zuby, prípadne absolvovať zvláštne príležitosti. Navyše, tieto strojčeky umožňujú lepšie čistenie zubov, čím napomáhajú efektívnejšie predchádzať vzniku zubného kazu.

Kým pri nosení kovového strojčeka sa musíte vyhnúť určitým jedlám, ako sú napríklad sladkosti alebo tvrdé či chrumkavé potraviny, pri nosení priesvitného strojčeka svoju stravu obmedzovať nemusíte. Ak sa chystáte jesť, strojček jednoducho vyberiete a po jedle či pití si ho po vyčistení zubov opätovne nasadíte.

Pokiaľ ide o materiál, kovové strojčeky sú vyrobené z kovových materiálov, ktoré môžu dráždiť ústnu dutinu a tiež spôsobiť poranenia ďasien a jazyka. Priesvitné strojčeky sú vyrobené z tenkého plastu a sú rezané v úrovni ďasien tak, aby do úst dokonale zapadali. Nemajú kovové vlákna ani tvrdé časti, ktoré by mohli ústnu dutinu poškodiť.

Mnohých pacientov zvažujúcich ortodontickú liečbu neviditeľnými strojčekmi zaujíma, či vyrovnávanie zubov touto metódou nespôsobuje bolesť. Pri používaní neviditeľných strojčekov sa zuby posúvajú postupne a mierne, vyvíjaním tlaku. Niekedy môže tento tlak spôsobiť menšie nepohodlie pri pohybe zubov. Toto nepohodlie však znamená, že liečba funguje. Odpoveď je preto áno, priesvitné strojčeky môžu občas spôsobovať mierne bolesti, a to najmä pri začatí liečby novou sadou strojčekov. Bolesť je však krátkodobá a úplne zmizne v priebehu niekoľkých dní.

Pri používaní neviditeľných strojčekov je dôležité vedieť, že výsledok liečby vo veľkej miere závisí od dodržiavania predpísaného liečebného plánu a nosenia strojčeka každý deň čo najdlhšie. Odporúčaná doba nosenia je 22 – 23 hodín denne. Priemerná dĺžka liečby u dospelých pacientov je potom 12 mesiacov.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že liečba neviditeľným strojčekom si vyžaduje každodennú starostlivosť nielen o ústnu dutinu, ale aj o samotný strojček. Na čistenie strojčeka sa používa jemná štetinová zubná kefka a voda. Používanie ústnej vody na strojček sa neodporúča, keďže môže dôjsť k poškodeniu jeho povrchu, čím sa strojček stane kalným a viditeľnejším. Strojčeky by sa mali uchovávať v pôvodnom obale, v ktorom boli dodané, aby nedošlo k ich strate alebo poškodeniu.

V rámci ortodontickej liečby priesvitnými strojčekmi sa výsledky dostavia rýchlo, avšak je dôležité si uvedomiť, že po skončení aktívnej fázy liečby nasleduje fáza retencie, počas ktorej je nutné nosiť tzv. retainer, podľa predpisu ortodonta, inak sa zuby začnú posúvať späť do pôvodnej polohy.

Podrobnejšie informácie o priesvitných strojčekoch nájdete na našej stránke nevident.eu a na našom blogu.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Návod na používanie strojčeka