Článok z blogu

Ako fungujú neviditeľné strojčeky?

Ako fungujú neviditeľné strojčeky?

V porovnaní s tradičnými kovovými strojčekmi sa priesvitné strojčeky v mnohých ohľadoch javia ako zázračné, čo vzbudzuje podozrenie, že je to príliš dobré na to, aby to bola pravda. Možno vás zaujíma, či tieto strojčeky naozaj, reálne takto fungujú. Odpoveď znie: Áno, ale – nie sú vhodné pre každého.

Neviditeľné strojčeky na zuby, ktoré sú alternatívou tradičných kovových strojčekov, sú generované počítačom a sú navrhnuté pomocou najmodernejších nástrojov a technického vybavenia. Používajú sa na pohyb zubov a na zmenu úsmevu bez väčších zásahov do každodenného života. Strojčeky sú snímateľné, vyrobené z číreho plastu, ktorý je prakticky neviditeľný.

Neviditeľný strojček

Priesvitné strojčeky sú vhodným riešením na opravu mierne až stredne stesnaných alebo nesprávne postavených zubov. Najúčinnejšie fungujú, ak sú vaše zadné zuby v správnom záhryze. Neviditeľné strojčeky, alignery, pozostávajú zo série na mieru vyrobených strojčekov, ktorých presný počet určuje liečebný plán. Každá dlaha sa formuje na jedinečnom 3D modeli zubov, ktorý je navrhnutý tak, aby posúval zuby do rôznych polôh v súlade s požadovaným výsledkom.

Postavenie zubov sa upravuje v jednotlivých krokoch liečby. Na každý krok je potrebná jedna sada neviditeľných strojčekov. Každý strojček je potrebné nosiť 22 – 23 hodín denne počas dvoch týždňov. Potom sa strojček vymení – prechádza sa na ďalší krok. Priemerná dĺžka liečby je 12 mesiacov, no liečba môže trvať i 2 roky.

Alignery sú navrhnuté tak, aby vykonávali malé pohyby, a to vyvíjaním jemného tlaku na zuby. Tento tlak sa prenáša cez korene zubov do kostí. Každý krok – to znamená každá nová sada alignerov – posúva zuby len v malej, konzervatívnej miere, preto je liečba touto technológiou zvyčajne jemná a nebolestivá. Zuby sa nakoniec úplne posunú na požadované miesto a tým je ukončená aktívna fáza liečby. Po nej prichádza fáza retencie, keď na zuby už nie je vyvíjaný tlak. Počas tejto fázy, je dôležité nosiť udržiavaciu dlahu, tzv. retainer, inak sa zuby začnú posúvať späť do pôvodnej polohy. Výhody priesvitných strojčekov oproti tradičným kovovým strojčekom sú tieto:

  • Dlahu si môžete vybrať pred jedením, pitím, čistením zubov aj pred rôznymi spoločenskými príležitosťami.
  • Dlahy nemajú drsné hrany ani drôty, vďaka čomu sú pohodlnejšie.
  • Zmeny v postavení zubov sa prejavia rýchlejšie než pri kovových strojčekoch.
  • Vek nie je rozhodujúcim faktorom pri liečbe priestvitnými strojčekmi. Alignery sú vhodné pre dospelých aj dospievajúcich pacientov.
  • Liečba si nevyžaduje také časté návštevy ambulancie. Podľa harmonogramu stanoveného vaším lekárom si dokážete vymeniť jednotlivé sady alignerov aj sami v pohodlí domova.

Každý konkrétny prípad je jedinečný. Ak chcete zistiť, či sú pre vás priesvitné strojčeky Nevident vhodnou formou liečby, informujte sa na našej stránke nevident.eu a dohodnite si konzultáciu u poskytovateľa liečby. Ten zhodnotí stav vašich zubov, ďasien a mieru odchýlky v postavení zubov.

Dokumenty


Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Právna ochrana duševného vlastníctva
Návod na používanie strojčeka